Yazılar

Meclis Başkanı: Büyümek istiyorsak yolsuzluk yapmayacağız

Yazılar

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye’nin Dünya Saydamlık Örgütü’nün ülke sıralamasında 52. sırada bulunmasının kendisinin kanına dokunduğunu belirtti. Çiçek, “Büyümek istiyorsak haksız, hukuksuz, kanunsuz; yolsuzluk yapmayacağız. Adam gibi devlet yöneteceğiz, adam gibi bir toplum olacağız.” dedi.

Her yıl Dünya Saydamlık Örgütü’nün yayımladığı ülke sıralamasına baktığında içinin karardığını ifade eden Cemil Çiçek, Türkiye’nin 65. sıradan geçen yıl 52. sıraya geldiğini söyleyerek “Bu hakikaten bize yakışmıyor. Önümüzde 51 tane ülke var. Niye biz şeffaf, açık, dürüst yönetim noktasında falanca filanca ülkeden, niye biz ilk 10’a giremiyoruz.” şeklinde konuştu. Türkiye’nin 2023 vizyonu olduğunu kaydeden Çiçek, “Gelin bir hedef daha ortaya koyalım: Dürüst yönetim, şeffaf yönetim, usulüne uygun yönetim ne derseniz deyin, 2023’e geldiğimizde ilk 10’a girelim ki, ecdadımızın da ruhu şad olsun, millet olarak da bize yakışan noktayı bulalım. 52. sırada olmak benim bir yerde kanıma dokunuyor.” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEYE YATIRIM YAPMAK İSTEYENLER EVVELA HUKUK GÜVENLİĞİNE BAKIYOR”

TBMM çatısı altında düzenlenen ‘Kamu İdarelerinde Daha Etkili Bir Yönetim İçin Nasıl Bir İç Denetim’ konferansına katılan Meclis Başkanı Çiçek, şeffaf yönetim konusunda dünya genelinde 65’ten 52. sıralamaya gelinmesini bir ‘iyileşme var elbette’ diye değerlendirmesine rağmen bunun yeterli olmadığının altını çizdi. Çiçek, “Bu tempoyla gidersek biz ilk 10’a girmek için herhalde 21. asrın sonuna doğru filan bu şeyi yakalamış olacağız.” dedi. Bunun tesirinin özellikle yatırımlara olumsuz etkisinin olduğunu vurgulayan Çiçek, “Bu ülkeye yatırım yapmak isteyenler evvela hukuk güvenliği var mı diye bakıyor. Sizi 52. sırada görüyorsa yatırımını daha güvenli yere, söğüşlenmeyeceği yere götürmeye çalışıyor. Bu da Türkiye’nin kalkınma hızını büyük ölçüde düşürür.” şekline konuştu.

Bir ülkenin kalkınması için tasarruf etmesi gerektiğini kaydeden Çiçek, Türkiye’nin tasarruf miktarının yüzde 13.4 olduğunu söyledi. Bu rakamın Çin’de yüzde 52, Hindistan’da yüzde 35 ve AB ülkelerinde yüzde 23 olduğunu aktaran Cemil Çiçek, “Ne kadar kendimiz ‘mesafe kat ettik’ dersek diyelim, halen tasarruf olarak yüzde 13.4. Bu oranla büyüyeceğiniz üçtür, dörttür. Efendim niye yüzde altı, yüzde yedi büyümüyoruz? Büyümek istiyorsak tasarruf yapacağız, kaynakları verimli kullanacağız, haksız, hukuksuz, kanunsuz; yolsuzluk yapmayacağız. Adam gibi devlet yöneteceğiz, adam gibi bir toplum olacağız.” diye konuştu. Çiçek, bu işin kestirme yolu yok mu arayışından vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.

TBMM BAŞKANI: BUNUN ADINA BİZ KAMUOYUNDA ‘YOLSUZLUK İDDİALARI’ DİYORUZ

Türkiye’nin birçok probleminin bulunduğunu, bunlardan birisinin de vatandaşın devlete olan güven meselesi olduğunu vurgulayan TBMM Başkanı Çiçek, “Kabul etmek gerekir ki, vatandaşın devlete güveni açısından epey sıkıntılarımız var. Bunun ortadan kaldırmanın yolu da vatandaşlara şu güveni vermek lazım: yasalar çıkıyor, herkese eşit-adil uygulama yapılıyor tarzındaki bir güveni vermektir. Bu güven verilmiyorsa devlet bir başka şekilde yıpratılmış oluyor. İşte bunun adına biz kamuoyunda ‘yolsuzluk iddiaları’ diyoruz. Bu gerçekten devlete çok büyük zarar veriyor.” diye konuştu.

“KANUN FABRİKASI GİBİ ÇALIŞIYORUZ”

10 maddelik bir kanunu 40 maddelik olarak çıkartıldığını kaydeden Çiçek, bu durum neticesinde işlerin güçlerinin ‘kanun fabrikası gibi’ kanun çıkartmak olduğunu belirtti. Yönetmelik ve tüzüklerle halledilebilecek konuların teftiş endişesinden dolayı kanun maddesi haline getirilmesinden şikâyetçi olan TBMM Başkanı, bu durumun yasamanın kalitesini düşürdüğünü vurguladı.

VEDAT DENİZLİ – ZAMAN -ANKARA

29 Eylül 2014, Pazartesi