Yazılar

Akademik Forum 2014

Yazılar

Türkiye İç Denetim Enstitüsü, tüm dünyada “Farkındalık Ayı” olarak kutlanan mayıs ayı etkinlikleri kapsamında Akademik Forum 2014’ü gerçekleştirdi.

Galatasaray Üniversitesi’nin ev sahipliğinde ve Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı’nın (MÖDAV) destekleriyle düzenlenen forum, tüm gün boyunca “Mesleki Mükemmelliğin Akademik Geleceği” teması altında akademisyenlerle iş dünyasının profesyonellerini bir araya getirdi.

İç Denetim mesleğine gönül verenlerle geleceğin iç denetçilerini buluşturan forumun açılışında konuşan TİDE Onursal Başkanı Ali Kamil Uzun “Bugün burada, ülkemizin aydınlık geleceğinin teminatı olarak gördüğümüz gençlerimiz, geleceğin meslek insanları var. Meslek ailemizin kurumsal varlığı, meslek evimiz olan Enstitümüzü geleceğe ve ileriye taşıyacak gençlerimiz ile birlikte olmamız; meslek ailemizin büyüme, dinamizm ve nesilden nesile devamı için kurumsal gücünü ifade ediyor.” Sözleriyle geleceğin iç denetçilerine seslendi.

TİDE Yönetim Kurulu Başkanı Gürdoğan Yurtsever ise Akademik Forum’un iç denetçiler açısından önemini şu sözlerle vurguladı: “Üçüncüsü gerçekleştirilen bu etkinliğimizin geleneksel hale geldiğini ve kurumsallaştığını görmek bizler adına büyük mutluluk. Mayıs ayı tüm dünyada İç Denetim ‘Farkındalık’ ayı olarak kutlanıyor. TİDE olarak biz de bu ayda mesleki farkındalığı artıracak etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Mesleğimizin tanınırlığını artıran böyle bir ayda Akademik Forum’u düzenliyor olmak da bizler için ayrı önem taşıyor. Akademik Forum’ların, akademi dünyası ile iş dünyası arasında önemli bir köprü görevi gördüğünü, bu iki dünyanın birbirini daha iyi anlamasına imkan sağladığını, bu nedenle mesleğimiz için olduğu kadar ekonomimiz içinde önemli olduğunu düşünüyorum.”

Gün boyunca toplamda dört oturumun yapıldığı ve akademisyenlerle profesyonellerin Mesleki Mükemmelliğin Akademik Geleceği teması çerçevesinde birikimlerini paylaştığı Akademik Forum 2014’de kapanış bildirisinin okunmasının ardından “İç Denetime Genç Bakış” yarışmasının ödül töreni yapıldı. 2013 yılında ilk kez düzenlenen bu yarışmada fotoğraf, karikatür, kompozisyon ve slogan dallarında jüri değerlendirmesi sonucunda kazanan öğrencilere ödülleri dağıtıldı.

Deloitte, EY, KPMG ve PwC’nin TİDE’nin stratejik ortakları olarak yer aldığı, ayrıca Coca Cola İçecek ve Yapı Kredi’nin de katkıda bulunduğu Akademik Forum 2014 geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da kitap haline getirilecek.