Yazılar

-BASIN BİLDİRİSİ-

Yazılar

Konu:ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e Taşıması hk.

6 Aralık 2017 tarihinde ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü”İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararının akabinde Tel Aviv’de bulunan ABD Büyükelçiliği, ilgili Birleşmiş Milletler kararları ihlal edilerek, 14.05.2018 tarihi itibariyle Kudüs’e taşınmış bulunmaktadır. Filistin halkının meşru haklarını yok sayan, bölgesel barış ve istikrara hizmet etmeyeceği aşikâr olan ve uluslararası toplum tarafından da kabul görmeyen işbu kararı protesto etmek üzere Gazze sınırında toplanan Filistinlilere, İsrailli güvenlik güçleri tarafından ateş açılmış ve maalesef bu nedenle 50’den fazla kişi hayatını kaybetmiş, 2000’den fazla kişi ise yaralanmıştır.

ABD yönetiminin Ortadoğu coğrafyasındaki en temel sorunun çözüm zeminini tahrip eden bu yaklaşımından cesaret alan İsrail güvenlik güçlerinin, barışçı gösteri yapan Filistinlilere yönelik uyguladıkları bu katliamı şiddetle lanetliyoruz. Diğer yandan, Filistin meselesinin adil ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması için uluslararası toplumun sorumluluk alması ile huzur ve istikrarın temin edilmesi maksadıyla kararlı davranmasının, bölgesel ve küresel barışın tesis edilmesi noktasında önemli olduğunu ifade etmek istiyoruz.

Meydana gelen olaylar nedeniyle hayatını kaybeden Filistinli şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

 

KİDDER