Yazılar

Sertifika Töreni

Yazılar

İç Denetim Koordinasyon Kurulu tarafından 15 Nisan 2014 tarihinde Ankara Ramada Otel’de düzenlenen Kamu İç Denetçi Sertifika Töreni’ne Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek de katıldı. Bakan Şimşek törende yaptığı konuşmada; iç denetimin kamu kaynaklarının çok daha etkin kullanılması anlamına geldiğini belirterek, ilgili kanunla yapılan değişiklikle ilk kez teknik elemanların iç denetime kazandırıldığını ifade etti.

20140415_193007_800x450

Eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan kamu iç denetçi adaylarını tebrik eden Şimşek, “Bu arkadaşlarımız, teknik background ile ilgili kurumlarda çok daha nitelikli denetim yapılmasına katkı sağlayacaklar, denetimin kalitesini artıracaklar. Bu, kamu idarelerine güç katacaktır” diye konuştu.

Şimşek, iç denetçi kadrolarında önemli artış yaptıklarını ancak kadroların sadece yüzde 40’ının doldurulduğunu belirterek, başta Milli Savunma Bakanlığı olmak üzere bu konuda gerekli hassasiyeti gösteren kurumları tebrik etti.

“İç denetimi hep destekleyici olduk. Desteğimiz devam edecek.”

İç denetimi çok önemsediklerini vurgulayan Şimşek, idarecilerin efektif bir iç kontrol ile kamu kaynaklarını çok daha verimli kullanacaklarını ve israfın önüne geçeceklerini söyledi.

Şimşek, İç Denetim Koordinasyon Kurulu Başkanının aynı zamanda Bütçe Kontrol Genel Müdürü olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

“Bu açıdan çok şanslısınız. Maliyede kadrolar konusunda zaman zaman elimiz sıkıysa da iç denetimde hep destekleyici olduk. Bu daha da devam edecek. Uzun süredir kadrolar konusunda çaba içindeyiz. Daha önce de kamu idarelerine genelge göndererek idarecilerimize uyarıda bulundum. Bu konuda ayrı bir çaba gerekiyor. İç kontrol sistemlerinin etkin bir şekilde kurgulanması hayati bir öneme sahip. Bunun yapılmadığı dönemlerde ne tür sıkıntılar olduğunu görüyoruz. Bu sadece kayıp ve kaçağın engellenmesi değil, kamu kaynaklarının çok daha etkin ve verimli kullanılması anlamına geliyor. O nedenle Maliye Bakanlığı olarak bu alana çok güçlü destek veriyoruz. Yasal düzenlemeler konusunda eksiklikler olabilir, bunları giderme noktasında da önümüzdeki aylarda gereken desteği vereceğiz.”

20140415_192126_800x450

İç Denetim Koordinasyon Kurulu Başkanı İlhan Hatipoğlu da; İç Denetçi Sertifika Sınavı Sonuçlarına Göre 172 ve 5018 sayılı Kanunun geçici 21 inci maddesi uyarınca da 55 kişi olmak üzere toplam 227 kişinin sertifika almaya hak kazandığını, ayrıca 10 iç denetçinin de sertifika derecesinin yükseltildiğini ifade etti.

Dernek Başkanımız Sayın Faruk UYSAL ve Yönetim Kurulu Üyemiz Erhan ARICI da  KİDDER’i temsilen törene katılmışlardır.

20140415_193911_800x450